İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ 

İlk okuma ve yazma dersleri  okul çağındaki öğrencilerin yazı hayatına attıkları ilk adımdır. Bu zamana kadar okul öncesi eğitim ya da aile ile kalem, defter, boya, kitap gibi eğitim araçlarıyla etkileşim içerisinde olan çocuklar önlerine sunulan bu eğitim programı ile bambaşka bir dünya içerisine giriyorlar. Özellikle eğitimsel olarak telafisi olmayan ya da zor olacak olan uzun bir ilkokul süreci onları ve aileleri bekliyor. 
 
“Ağaç yaş iken eğilir.” sözü atalarımızın muazzam bir tespitidir. Hayata kaliteli bir birey kazandırma adına en temel eğitim aile ile birlikte ilkokul süreciyle daha profesyonel bir şekilde devam etmektedir. Her ne kadar mevcut eğitim sistemimiz yeterli olmasa da geçmiş yıllarla karşılaştırdığımızda geldiği son şekli itibariyle ümit vericiliğini sürdürmektedir. Şüphesiz bu ümit duygusunu fedakar öğretmenler güncel tutmaktadır. Nitekim genel anlamda bir değerlendirme yaptığımızda maalesef arayış devam etmektedir. Bir türlü gelişmiş ülkeler seviyesinde özgün bir eğitim sistemi oluşturup bunu dünyaya sunamadık. Geçmişi kahramanlıklarla dolu bir ülkenin ve tarihte hep zirveye oynamış bir milletin bu konudaki başarısızlığı gerçekten ironik bir durumdur.
 
Bu mesleğe yıllarını vermiş saygıdeğer öğretmen büyüklerime saygılarımı sunarak devam etmek istiyorum. Muhakkak biz genç öğretmenlerin penceresi onlar kadar geniş değildir. Çünkü zaman gösterdi ki okuyarak öğrenmekle birlikte uygulama ve tecrübe birikimi öğretmenliğe kalite katan en  önemli unsurlarmış. Yeni nesil öğretmenlerin de bu konuda sık sık tecrübeli kişilerin de görüşlerine başvurması karşılaşılan sorunların çözümünü kolaylaştıracaktır. Bu ara paragrafı bitirip okuma yazma üzerine bilgi sunumuma devam etmek istiyorum.
 
Kanalımızda okuma yazma öğretimi üzerine yeni bir video serisine başlamış bulunmaktayız. Açıkçası ilk başlarda böyle bir fikrimiz
yoktu. Lakin yeni neslin bebek yaşta dünyanın en büyük platformuyla tanışıyor olmasına kayıtsız kalamadık. Zira okul öncesinden internet alışkanlığı kazanmış ya da bir şekilde tanışmış olan ciddi bir kitle var. Düşünsenize, zaten ebeveyn kontrolünün yok denecek kadar az olduğu video paylaşım platformlarında çocuklarımızı ne kadar çok zararlı içerikler bekliyor. 1. Sınıf öğrenci sayısının da bir hayli çok olmasından dolayı bu süreçte biz de bir şeyler üreterek çocuklarımızın zararlı içeriklere yönelmesini bir nebze azaltarak harf videolarımız ile ilgilerini çekmeye çalışacağız. Şu ana kadar 1.grup sesler ve 2. Grup sesler serilerimizi tamamlamış bulunmaktayız. Bunlara ek olarak da her grup için “Tüm Kelimeler” adı altında uçan balonlu tekrar videolarını yayınladık.  Şu ana kadar ki izlenme oranları gerçekten emeklerimizin karşılığını adına bize ciddi bir mutluluk ve yeni videolara devam etme konusunda olumlu bir dönüt verdi. 
Müfredata göre 3. grup sesler ara tatilden sonra başlayacağı için ses videolarına bir süre ara verdik. En kısa sürede seriye kaldığımız yerden devam edeceğiz. Ayrıca ses videolarını ivedi bir şekilde bitirdikten sonra öğrencilerimizin okuma ve kavrama düzeylerini arttırıcı bir diğer seri videolarımız kelime treni videolarına kaldığımız yerden devam edeceğiz. Kelime Treni videolarımız da sesler bittikten sonra okuma kazanımlarımızda sonuca ulaşmamıza oldukça yardımcı olacak. Ki bu videolar görsellerle desteklendiği için çocuklar için ilgi çekici. Trenin hareket ediyor olması ile de akıcılık hedeflendi.
 
Şimdi ise sizlerle bu videolarımızı paylaşıyoruz. İlerleyen zamanlar da video açıklamalarına ve blog sayfamıza hece tablolarımızı da
ekleyeceğiz. Tüm öğretmen ve öğrencilerimize, velilerimize yararlı olması dileğiyle.
 

E,L,A SESLERİ VİDEOSU:

 

 

K SESİ VİDEOSU:


 
 

İ SESİ VİDEOSU:

 

  

N SESİ VİDEOSU:
O SESİ VİDEOSU:
M SESİ VİDEOSU:
U SESİ VİDEOSU:
T SESİ VİDEOSU:
Ü SESİ VİDEOSU:Y SESİ VİDEOSU:
Not : Tüm seslerin videoları YouTube Kanalımızda mevcuttur:   

REKLAM ALANI

https://www.youtube.com/playlist?list=PLizbCewqf1f8rBT8E9wvkcm6Qoh7lqPIg

 

YouTube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın: 
ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYIN.  
 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ