Site Rengi

ÇALIŞKAN OKUL

ZIT ANLAMLI KELİMELER

ZIT ANLAMLI KELİMELER

İlkokul 1. 2. 3. ve 4. sınıf ders kitapları taranarak oluşturulmuş olup test kitaplarında da karşılaşılması olası olan kelimeler eklenmiştir.

ZIT ANLAMLI KELİMELER TABLOSUNU PDF olarak indirmek için tıklayınız:

Zıt Anlamlı Kelimeler 1

(Resim dosyası olarak indirmek için tıkla 1. tablo)

 

Zıt Anlamlı Kelimeler 2

(Resim dosyası olarak indirmek için tıkla 2. tablo )

 

Zıt Anlamlı Kelimeler 3

(Resim dosyası olarak indirmek için tıkla 3. tablo )

 

 

 

1. SINIF ZIT ANLAMLI KELİMELER EŞLEŞTİRME VE TEST ETKİNLİĞİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN.

2.  SINIF ZIT ANLAMLI KELİMELER EŞLEŞTİRME VE TEST ETKİNLİĞİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN.

3.  SINIF ZIT ANLAMLI KELİMELER EŞLEŞTİRME VE TEST ETKİNLİĞİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN.


ZIT ANLAMLI KELİMELER VİDEOLARIMIZ :

 

 

 

 

 

 

 
 
YouTube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın: 
ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYIN.  

Zıt anlamlı kelimeler Türkçe derslerinin en eğlenceli konularının başında gelmektedir. Özellikle ilkokulda dil bilgisi derslerine girişte öğretim açısından değerlendirilmesi gereken çok önemli bir konudur. Sözcükte anlam, cümlede anlam, isim, sıfat, basit kelime, türemiş kelime vb. kavramlara göre daha ilgi çekicidir. 

En temel derslerin başında geldiği için Türkçe her öğrenci tarafından seviliyordur algısı olabilir üzerimizde. Ama karakter ve kişilik gelişimi ile birlikte duyuşsal ve zihinsel aşamalarda bireyse farklıların olabileceği gerçeğinden dolayı Türkçe dersini sevmeyen öğrenciler de olabilir. İşte bu noktada zıt anlamlı kelimeler konusu bizim için harika bir fırsattır. Bu konu görsel materyallere de çok açık bir konudur. Etkili sunumlar ve ilgi çekici materyallerle dersin kazanımları vermemiz kolaylaşacaktır. Ayrıca materyal etkinliklerine öğrencileri de katmak, onların zihinsel gelişimine olumlu yansıması ile birlikte bireysel yetenekler doğrultusunda her öğrencinin üreteceği özgün eserler ders adına maksimum kazançlar olacaktır.  

Örnek olarak bir grup öğrenci görsel zeka yeteneklerinin ön plana çıkartarak sınıf bazında karşıt anlamlı kelimeler temalı resim çalışmalarını sergileyebilirler. Bu görsel çalışmalar afişler de olabilir.

Çeşitli çalgı aletlerine ve ses yeteneği olan öğrenciler mini besteler yapabilirler. Hatta bu bestelerin sözlerini de şiir yeteneği olan bir başka grup öğrenci üretebilir.

Tabi ki her seviyedeki kelime dağarcığı farklı olacağı için, üretilen eserler sınırlı kalabilir. Ama yıllar geçtikçe her sene güncel olan zıt anlamlı kelimeler konusu öğrencilere bireysel yeteneklerini farkettirme ve geliştirme adına çok şey katabilir.

Son yıllardaki eğitim sistemimizde yetişen öğrenciler ise biraz daha şanslı. En basitin televizyondaki tematik çizgi film kanallarında gerçekten çok özgün ve son derce renkli ve etkili programlar yayınlanmakta. TRT ÇOCUK ‘daki Kare çizgi filmi ise bu programların başında geliyor. Bu tip yayınlarla öğrenciler okul öncesinden önemli bir farkındalık oluşturmaktadır.

Tüm bu etkinliklerle birlikte oyunlar da bu konunun öğretiminde önemli bir faaliyet olarak yer almaktadır. Küçük bir araştırma ile bu eğlenceli konu hakkında bir çok güzel oyun etkinliklerine ulaşılabilir. İlerleyen zamanda bu konuda bir derleme yaparak siz değerli eğitimcilerle ve öğrencilerle paylaşma düşüncesinde olduğumuzu belirtmek isteriz.

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Adsız dedi ki:

    Hocam teşekkür ederim notlarınız şuan süper işime yaradı

  2. Caliskan Okul dedi ki:

    Biz de teşekkür ederiz. Faydalı olmamıza sevindik.

  3. EĞİTİM PINARI dedi ki:

    BÖyle çalışmalar çok faydalı tebrik ederim.

BİR YORUM YAZ