YEŞİLAY HAFTASI

Caliskan Okul

Caliskan Okul

 
 
 
 
  
Yeşilay Haftası Yazısını İndirmek için Tıklayın.

 
Yeşilay Haftası Özel Videomuz:

 

Yeşilay haftası sağlığımızı tehdit eden sigara ve alkol alışkanlıklarının zararlarının anlatıldığı en değerli haftalardan biridir. Çocuklarımıza küçük yaşta yeterince bilinçlendirerek gelecek hayatlarındaki olası kötü alışkanlıkların tedbirini alma şansına sahip oluyoruz. 


Sağlığımız açısından da çok hassas bir hafta. Çünkü bu hafta toplumumuzun her bireyi doğrudan ilgilendiriyor. Yıllar geçtikçe maalesef sigara ve alkol ile birlikte uyuşturucu kullanma oranı hem artıyor hem de kullanmaya başlama yaşı düşüyor. Bu durum güzel ülkemizin ruh ve beden sağlığını tehdit eden mutlaka çözülmesi gereken bir problemdir. Zira bu maddelerin kullanımı sadece kullanan kişiye zarar vermiyor. Çevre de bu durumlardan doğrudan etkileniyor. Yaşam kalitemize direkt olumsuz yansıyor. En sabit bir örnekle sigara kullanımı sigaraya içemeyen kişilerin temiz hava alma haklarını gasp etmektedir. Ve pasif içicilik kavramının hayatımıza girmesine neden olmuştur. Bakıyoruz ki sigara kullanmayan insanlar bile sırf sigara dumanlarına maruz kaldıkları için çeşitli hastalıklara yakalanabiliyorlar. Bu çok ciddi bir durumdur. Kimsenin en doğal hakkımız olan dumansız yaşam alanlarında temiz hava teneffüs etme ihtiyacımıza müdahale etmesi söz konusu olmamalıdır. Bu konuda ciddi düzenlemeler yapılmakta. Yüksek para cezalarının getirdiği yaptırım kapalı alanlara bir nebze olsun nefes aldırdı. Bu durum zaman geçtikçe sosyal hayatımızı dolaylı bir şekilde yönlendirmeye başladı. Mesela bir pazar alışverişinde satıcı göstere göstere sigara içiyorsa ve o duman altında çeşitli meyve sebzeler satıyorsa bilinçli kişiler seçme hakkını kullanarak bu tezgahlara asla yüz vermiyor.

Sigara, alkol ve uyuşturucu demek ekonomik buhran demektir. Her ne kadar bunların satışlarında ciddi vergi oranları olsa da geniş bir pencereden baktığımızda giderin gelirden daha fazla olduğu görülecektir. Zira bu beden ile ruh sağlığını bozan kötü alışkanlıklar toplumda oluşturduğu sağlık sorunlarıyla ciddi bir maliyet olarak geri dönmektedir. Başta kanser gibi tedavisi büyük sağlık giderlerine dönüşen hastalıklar gelişmekte olan ülkeler kategorisinde bulunan Türkiye’ye büyük zararlar vermektedir.

1920 yılında kurulan Yeşilay, toplumumuzun bu zararlı alışkanlıklardan kurtularak ruhsal ve ekonomik kalkınmasına büyük destek olmaktadır.

Sadece Yeşilay Haftası’nda değil yıl geneline yayılan mücadele çalışmaları bir çok insanın hayatında olumlu etkiler oluşturmuştur. Bu cüzide derneğimiz Ülkemizin yaşam kalitesini yükselterek en büyük hizmetlerden birini gerçekleştirmektedir.

REKLAM ALANI

Yeşilay’ın en önemli amaçlarında biri de bu mücadeleyi sadece kurumsal bir görev olarak görmenin dışında topluma yaymaktır. Yediden yetmişe tüm yaş gruplarındaki vatandaşlar bu konuda donanımlı olmalıdır ki ülkemizde gerçekten geniş bir yelpazede mücadele örneği sergilenerek olumlu sonuçlar elde edilsin.

Bu konuda yazmak istediğimiz çok şey var. İlerleyen zamanlarda ayrıntılı bir şekilde bir çok konu başlığında incelemek üzere buradan bitirelim.

Yukarıdaki linkte Yeşilay Haftası ile ilgili önemli bilgileri sunduğumuz dosyayı indirebilir okulda ve çevrede Yeşilay bilincinin oluşmasına destek olabilirsiniz.


Ayrıca, Yeşilay Derneği’nin aylık olarak yayınladığı YEŞİLAY dergisi tavsiye kaynakların başında geliyor.

👉🏻MUTLAKA ZİYARET EDİN:
🖱 https://www.yesilay.org.tr
🖱 http://yesilayhaftasi.org
🖱 http://www.alkolgercekleri.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ