Site Rengi

ÇALIŞKAN OKUL

23 NİSAN

Caliskan Okul

23 NİSAN ŞİİRLERİ
 
 
 
23 Nisan Şiirleri Özel Videomuz: 


SADECE ÇOCUKLARIN DEĞİL, HER BİRİMİZİN BAYRAMI 23 NİSAN 

23 Nisan tarihi çocukların her yıl iple çektiği ve asla unutamadıkları çok özel bir tarihtir. Taşıdığı derin alma bir yana çocuklara ve bütün bir millete kattığı coşkunun sanmıyorum ki dünyada başka bir örneği yok. Çocuklar bir bayram havasıyla doyasıya eğlenirken, büyükler de Türk topraklarında bir dirilişe şahitlik eden meclisi anıyordu. O meclis ki toplunum önde gelen temsilcileriyle dolmuş ve halkın ruhunu meclise taşımıştır. Sonraki meclisler onlar kadar halkın nabzını tutamamış, halka yakın olamamıştı. Çünkü o zaman dert ortak olduğu için daha alt seviyedeki ihtiyaçların zaruriyeti kimseyi rahatsız etmiyordu. Önce özgür olmak gerekti. Düşmanları geldikleri yere geri göndermek gerekirdi. O ruh ki yeni dünyaya kapılar açtı. Türkiye’nin şanlı tarihiyle ne kadar da güçlü ve kahraman bir millet sıfatlarını taşıdığını tüm dünyaya ispat etti.

Elbet bu şanlı tarih her yıl olabildiğince ihtişamlı kutlanmalı. Her yer bayraklarla donatılmalı. Bu coşku bu heyecan yediden yetmişe her ruha dokunmalı. Her bireyin havasına nüfus etmeli. Mili duygu ve düşünceler bir kez daha tazelenmelidir. Özellikle yakın tarihlerimizde yaşanan acı olaylar bu milli bayramların önemini bir kez daha gün yüzüne çıkarmaktadır.

Kutlamaların halkta evlere kadar inebilmesi bu milli şuurun kazanılması ve yerleştirilmesi büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü büyük ve ihtişamlı kutlamalar, törenler stadyum gibi büyük ve geniş çaplı toplanma alanlarında yapılıyor. Ücra yerleşim yerlerinde bulunan köylerimiz ve okullarımız bu coşkuyu hissetme adına yetersiz kalabiliyorlar maalesef. Bu yüzden ilgili resmi kurumlara bu anlamda büyük görevler düşmektedir. Gerek muhtarlarla gerekse öğretmenlerle yapılacak iş birliği bu milli havayı köy ve kasaba insanlarına yaşatmaya yardımcı olacaktır. Bu yerleşim yerlerinde devleti temsil eden kişiler milli bir görev edasıyla etkinlikler organize etmelidirler. Sürekli dirsek temasında olarak hizmet ettikleri yerleşim yerlerini topyekun kucaklayabilmelidirler. Bilinmeli ki bu tip etkinlikler toplumuzun daha sıkı kenetlenmesine katkıda bulunacak ve bir çok olumsuz davranışları da ortadan kaldıracaktır. Hatta toplumdaki suç oranlarını bile düşürecektir. Milli şuur kavramı yılın belirli ayların da kutlanan milli bayramlarımızda en iyi şekilde işlenmelidir. Bu şuur ülkemizin sosyal ve ekonomik gelişimine de hizmet edecektir.

Bir başka husus ise çocukların dünyasına ulaşabilecek etkinlikler düzenleme becerisidir. Klasikleşen çuval yarışması, sandalye kapma yarışması, halat çekme vb. oyunlar da olsa topluluk içindeki yarışmalar çocuklara daha çok heyecan ve coşku katmaktadır. Bu da eğlence ve bayram kat sayısını arttırarak 23 Nisan ruhunu onlara hissettirebilmek adına muazzam bir fırsat oluyor.

Her çocuk özeldir. Bu anlamda 23 Nisan Çocuk Bayramı öncesi tüm öğrencilerin psikolojik durumlarını gözden geçirmekte yararlı olacaktır. Çünkü öğrencilerin sorunları ne kadar az ise bayramdan o kadar zevk alacak ve neşesi ona göre değişkenlik gösterecektir. Bu anlamda kutlamalar öncesi yapılacak bir tarama ihmal edilmemelidir.

Biz de bu coşkuya bir nebze olsun katkıda bulanabilmek için en güzel 23 nisan şiirlerini derledik. Bu şiirlerimizi hem videoda sunduk ki çocuklarımız videoda şiirleri okuyarak 23 nisan atmosferindeki o eşsiz havayı yakalayabilsin. Bir diğer etkinlik olarak şiirlerimize özgün tasarımlar kattık. Bu şiirleri dilediğimizce telifsiz olarak kullanabilir. Renkli çıktılarını alıp öğrencilerinize dağıtabilir hatta panolarınızı bile şenlendirebilirsiniz.

Diliyoruz ki dünyaya yayılmış bu bayram havasını toplumumuza ve öğrencilerimize hakkıyla yaşatabilir ve ulusal egemenlik kokan bu şiirlerimizle kelimeler onların ruh dünyasına dokunabilir.

         23 Nisan Atatürk Sözleri Özel Videomuz: 


 
 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ