Site Rengi

ÇALIŞKAN OKUL

4.SINIF DİN KÜLTÜRÜ DERSİ YAZILILARI

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ

Tarih sürecinde belirli zamanlarda sık sık tartışma konusu olan bir ders ile karşı karşıyayız. Güzel ülkemiz oldukça zengin bir mozaiğe sahip. İlkokulda ise öğrenciler 4. Sınıfta bu ders ile tanışıyorlar. Uzun eğitim hayatları boyunca da karşılaşacakları bir ders. Kaldı ki bir sınıf öğretmeni olarak üniversite bile bu dersi aldığımı belirtmek isterim 😊 Gerekliliği / gereksizliği apayrı bir tartışma konusu tabi. Bize bakan yönü ile topuma iyi bir birey kazandırma adına bu dersi fırsata çevirmektir. Günümüz nesline bakmak gerekirse teknolojik olumsuz getirilerini gençler kolay bir şekilde benimsemektedirler. Ahlak ve etik kavramları da bunda nasibini alarak ciddi anlamda ağırlıkları azalabilmektedir. Biliyoruz ahlaki ve etik değerler sağlıklı ve kaliteli bireyler yetişimi için büyük bir önem arzetmektedir. Sadece kitaplardan okumak değil.
 
Din kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi dünyayı anlama farklı inanışlarda kültürleri tanım adına daha geniş bir programda verilebilir. Şu bir gerçek ki biz sadece ülkemize birey yetiştirmiyoruz. Belki de sınıfımızda bulunan yüksek zekalı ve gelecek vaaden öğrenciler gelecek dünyasında büyük işlere imza atacak ve insanlığa muhteşem buluşlar armağan edecekler. Sıra dışı düşüncelere nice kararmış zihinleri aydınlatacaklar, toplumun ufkunu genişletecekler. Aslında bu sorumluluk bütün dersler için aynıdır. Ama ahlak kelimesini de aşan bu ders te başlı başına bir öğretim şekline bürünmüş haldedir.

Son yıllarda Din Kültürümü öğretimi adına Diyanet tv de büyük bir misyon edinmiş durumda. Gerek tv programları gerekse görsel ve basılı-yayın araçlarıyla yıllardır büyüyen açığı kapatıyorlar. Devletin de bunu politika haline getirmesiyle desteklemeler arttı. Son derece özgün ve kaliteli içerikler üretilmeye başlandı. Ama biraz daha gençlerin ilgisini çekecek nitelikli yayınlar konusunda kendisini geliştirmesi gerektiği görülüyor sanki. Çünkü sosyal medyanın gençliğe şekil vermeye başlaması ile diyanetin bu platformlardaki salt kitlesini aşabildiğini düşünmüyorum. Biraz daha evrensel ve esnek bir yayın politikasıyla İslam’ın insanlığa dokunan bir din olduğunu ciddi anlamda hissettirmesi gerekiyor. Biraz daha ruh biraz daha ilgi çekici tasarımlar okullardaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretimini de kolaylaştıracak ve öğrenciler daha çok kazanım elde edeceklerdir. Açıkçası gelecek adına bu konuda gençlerden çok ümitliyim. Belli bir zorluğu yaşamış engelleri aşmış o güzel insanlar bu konuda da güzel ve orijinal fikirler üretecektir. Arkadan gelen dinamik genç nesil büyük işler başaracaktır.
 
İşin akademik boyutunda yazılması , çizilmesi gereken çok mesele var. Zamanla bu meseleler de zamanın ruhunu yakalayacaktır. Eğitime değer katma adına eğitimin din boyutu da pedagojik ilkeler çerçevesinde ilerleyecektir. Arzumuz en kısa sürede nitelikli adımların atılmasıdır.

Şu ana kadar 3 tane yazılı çalışmamız oldu. Test formatında hazırlanan sınavlarda öncelik din gibi hassas bir konuda sıkıcılık oluşturmadan okuduğunu anlama becerisini temel seviyede ölçmek olmuştur. Zaten dersler nitelikli bir şekilde işlendiğinde sınav süreci sadece bir eğlence ve küçük bir heyecandır. Yine de eğitim sistemimizin bir parçası ve gerekliliği olan bu basamakta öğrencilerimize faydalı olmak istedik. Öğretmenlerimize kolaylıklar, öğrencilerimize başarılar dileriz.

4. Sınıf – 1. Dönem 1. Yazılı Testini İndirmek İçin Tıklayın:

Testin Çözümlerini Aşağıdaki Videodan İzleyebilirsiniz:4. Sınıf – 2. Dönem 1. Yazılı Testini İndirmek İçin Tıklayın:

Testin Çözümlerini Aşağıdaki Videodan İzleyebilirsiniz:4. Sınıf – 2. Dönem 2.YAzılı Sınavı Testini İndirmek İçin Tıklayın:

Deneme Sınavı Testin Çözümlerini Aşağıdaki Videodan İzleyebilirsiniz:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ