Site Rengi

ÇALIŞKAN OKUL

2. SINIF MATEMATİK – PARALARIMIZ

2. SINIF MATEMATİK – PARALARIMIZ

PARALARIMIZ PROBLEMLERİNİ İNDİRMEK İÇİN BURAYI TIKLA.

TESTE BAŞLAMADAN ÖNCE ÖĞRENMEMİZ GEREKEN BİLGİLER:

 Her ülkenin para birimi vardır. Bizim ülkemiz Türkiye’nin para birimi “Türk Lirası”dır. Kısaca TL olarak ifade edilir, ₺ sembolü ile gösterilir.

– En büyük kağıt paramız 200 TL, en küçük kağıt paramız 5 TL dir.

– En büyük madeni paramız 1 TL, en küçük madeni paramız 1 kuruştur. 1 TL, 1000 kuruşa eşittir.


– Kağıt Paralarımız:

5 TL, 10 TL, 20 TL, 50 TL, 100 TL, 200 TL dir.

– Madeni Paralarımız:

1 kuruş, 5 kuruş, 10 kuruş, 25 kuruş, 50 kuruş ve 1 TL dir.

-Çevirme ile İlgili Pratik Bilgiler

1 TL = 100 kuruş = 2 tane 50 kuruş = 4 tane 25 kuruş = 10 tane 10 kuruş = 100 tane 1 kuruş

200 TL= 2 tane 100 TL = 4 tane 50 TL = 10 tane 20 TL = 20 tane 5 TL

 

Testin Çözümlerini Aşağıdaki Videodan İzleyebilirsiniz:

 
 
Paralarımız konusu ilkokul matematik derslerinde en eğlenceli konuların başında geliyor. Problemlerin somutlaştırılması etkinlikleri çerçevesinde sıralarda kurulan bakkal ya da market tezgahları kuruluyor. Bazen de manav tezgahlarıyla sıralanıyor sıralar sınıfta bir vitamin şenliği yaşanıyor. Öğrencilerin katılım oranını oldukça arttıran bu konu aynı zamanda matematikle sorunları olan öğrenciler için de büyük bir fırsat aslında. Öğretmen tarafından doğru ve özverili bir plan oluşturulması durumunda matematiğe ön yargıları olan çocukların oranı ciddi bir şeklide azalabilir Bence bu ihtimal bile öğrenim hayatları boyunca matematikten kopmayacak olan öğrencilerin geleceklerine dokunabilmek adına konunun önemini ve ağırlığını daha da arttırıyor. Dört işlemleri genel de sınıfın önde gelen öğrencileri sorunsuz bir şekilde yaparlar. Ama derse katılımı yok denecek kadar az olan haylaz diyebileceğimiz öğrenci guruplarda dört işlem pratiği tam olarak gelişmemiştir. İstisnalar tabi ki olacaktır. Bizim buradaki amacımız matematik sevgisini üst seviyeye çıkararak zeka gelişimin tüm yönüyle gelişimine katkıda bulunmaktır.

Ayrıca konunun yıllardır güncelliği de ayrı bir maddedir. Yıllar içerisinde paranın şekilleri değerleri ve hatta kullandığımızı sıfır sayısı bile değişebilmiştir. Kültürel anlamda da çocuklara bu yönde hayat adına önemli bir bilinç uyandıracaktır.

Kumbara kelimesi bir çocuğun dağarcığına ilk defa girecek. Bu güzel kelimenin yaşam için ne kadar değerli bir eşya olduğuna da farkındalık kazandırılacaktır. Damlaya damlaya göl olur atasözü de bu dersin Türkçeye bakan kazanımlarındandır. Öğrenciler bu konu ile tasarruf ve birikimin önemi kavrama adına eğlenceli bir temel alabilir. Bunu da sosyal hayatına kazanım olarak yerleştirebilirler.

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YouTube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın: 
ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYIN.  

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ