Site Rengi

ÇALIŞKAN OKUL

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ ŞİİRLERİ

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ ŞİİRLERİ

 Hayvanları Koruma Günü şiirlerini indirmek için tıklayın:

  

 🎬Hayvanları Koruma Günü Şiirleri Videomuz:

Hayvanları Koruma Günü etkinlikleri maalesef toplumumuzun sınıfta kaldığı haftalardan biri. Toplumumuzun bu konuda yeterli ve gerekli hassasiyeti göstermekte başarısız olduğu hayvanlar üzerinden işlenen suçların istatistiksel verileri ile sabittir. Son yıllarda ise hayvan hakları ile ilgili kanunda düzenlemeler yapılacağı konusu sık sık gündeme gelmektedir. İnsanlara saygı ve sevgi kadar önemli olan bu konu bambaşka bir sorumluluk yüklemektedir biz eğitimcilere. Günümüzde hayvanlara verilen değerin göstergesi olarak bir çok önemli marka da sosyal projeler üreterek bu değerin büyümesine katkıda bulunmaktadırlar. Hayvanlar en az insanlar kadar büyük ve derin bir konu. Onların doğal yaşam alanlarından beslenme ihtiyaçlarına, barınaklardan veterinerlere kadar oldukça geniş bir yelpazede tartışılmayı bekleyen bir yığın konu ve sonuçlanması gereken onlarca problemin olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Ki zaman geçtikçe insanlar hayvanların doğal yaşam alanlarını olumsuz etkilemektedir. Bu problemlerin çözümü bir anlamda küçük yaşta çocuklara hayvan sevgisi aşılamaktan ve hayvan haklarından insanları haberdar etmekten geçmektedir.

Hayvanlar insanların en iyi dostlarıdır. Canlılar dünyasının büyük bir çoğunluğunu onlar oluştururlar. Binbir renk, çeşit, ve yetenekteki bu değerli yaratıklar yaşamımızı kolaylaştırmakla kalmaz bize yoldaşlık da yaparlar. Örneğin bir ata binmenin tarihteki önemi çok büyüktür. Şimdilerde motorlu taşıtlarla ulaşımımızı sağlarken, atlar, yakın yüzyıllara kadar her türlü doğal şartlarda ayağımızı yerden kesen mesafelere meydan okuyan hızıyla bizi istediğimiz yerlere ulaştıran insanoğluna en yakın canlılardan biri olmuşturlar.

Yine gıda olarak beslenme ihtiyaçlarımızda başrol onlardadır. İneklerin, koyunların; etinden, sütünden; tavukların, bıldırcınların yumurtasından nice hayvanların derisinden yararlanırız. Denizlerin bize leziz ikramları balıkları da unutmayalım. Tabi tüm bu yararlanma faaliyetlerini yaparken doğal dengeyi bozmamaya özen göstermeliyiz. Gelişen sanayi ve endüstrileşen üretim teknolojisi ile hayvanlara eski saygımızın görmediğini görüyoruz. Kapitalizm ve üretim, tüketim ve pazarlama ağının akıl almaz genişliği hayvanlara bakışımızı ve duygularımızı olumsuz etkilemektedir. Elbette yaşamsal döngü adına onlardan yararlanacağız ama bu döngü tabiattaki dengeyi korumaya dikkat etmeliyiz. Olası bir dengesizlik hepimizin hayatında olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Yaşadığımız dünyada sadece insanlar yaşamadığına göre hayvan dostlarımızın da yaşam alanına gerekli saygıyı göstermeliyiz. Onların bize verdikleri. Hayatımıza sağladığı nice kolaylıklara karşın teşekkürlerimizi sevgiyle sunmalı, ifade etmeliyiz.

Bir başka değinmek istediğim hatta uzun uzun yazmak isteyip te şimdilik kısaca bahsetmekle yetineceğim konulardan birincisi insanların hayvanat bahçeleri ayıbıdır. Hangi hakla onları doğal yaşamlarından ve özgürlüklerinden mahrum ediyoruz da hangi yetkiyle onlar üzerinden ticaret yapıp para kazanıyoruz. Sanırım tamamen popüler kültürün ve kapitalizmin bir ürünüdür bu hal. Yakın zamanda bir radyoda günümüzün en değerli şairlerinden Sunay Akın’ın hayvanat bahçeleri ayıbından dolayı insanlar adına özür dileyişini aklıma geldi. Ne kadar da haklı. Şu ana kadar kaç kişinin aklına geldi ki onların da ruhları duyguları olduğunu hatırlamak. Onları bu doğanın doğal üyesi kabul edip canlı yerine koyup özür dilemek.

Hâlâ yıllardır “Hayvanları Koruma Günü’nü” kutluyoruz diye kendimizi kandırıyoruz. Ve hiç te samimi değiliz. Bu hatamızdan dönmek adına bir adım da atmıyoruz. Hayvan sevgimizi gözde evcil hayvanlardan öte ilerletemiyoruz!

YouTube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın: 
ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYIN.  

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Kalemyazar dedi ki:

  Yine binbir emekle hazırlanmış görsel agırlıklı tablolar ve bize sunum elinize saglık

 2. Caliskan Okul dedi ki:

  İlginize teşekkür ederiz.

 3. EĞİTİM PINARI dedi ki:

  Çok güzel çalışmalar var. Tebrikler sizi yeni gördüm.

 4. Caliskan Okul dedi ki:

  İlginize teşekkür ederiz. İyi çalışmalar.

 5. ReHiTu dedi ki:

  Öğretmenim iyi bloglamalar. Temanızı değiştirip Blogger'ın kendi temasına çevirmişsiniz ancak çok fazla kullanılmayan eklenti var. Onları silmenizi tavsiye ederim.

 6. kendin ol dedi ki:

  Şiirleri okuyup hayvanlara hak ettiği değeri vermeyi öğrenebilsek keşke.

 7. ne kadar çok emek verilmiş ve hazırlanmış bir yazı olmuş. Hayvanları çok seviyorum ve onlar için yazılmış şiirler de bana göre çok önemli

 8. HürPost dedi ki:

  Güzel bir çalışma olmuş özellikle çocuklarımıza hayvan sevgisini böyle görsellerle aşılamak çok güzel ama temanız üzeründe biraz çalışma gerekli teşekkürler.

 9. Sevda ÜNLÜ dedi ki:

  çocukları büyüttüm ama birden bu resim ve şiirleri görünce çok hoşuma gittiler…

 10. EĞİTİM PINARI dedi ki:

  Emeğinize sağlık.''Ağaç Ev Sohbetleri 7'' başlıklı yazımı okumak ve yorumlarınızla katkıda bulunmak üzere sizi blogumda görmekten mutluluk duyacağım, teşekkürler.

BİR YORUM YAZ