Site Rengi

ÇALIŞKAN OKUL

4. SINIF – KESİRLERDE ÇIKARMA VE TOPLAMA İŞLEMİ ALIŞTIRMALARI

 
 
 
 

Videodaki alıştırmaları pdf dosyası olarak buradan indirebilirisiniz: 

 
Merhaba Çocuklar,
Bu videomuzda aşağıdaki linkte bulunan 45 tane “Kesirler’de Çıkarma İşlemi” sorularını çözüyoruz:
-Basit Kesirler’de Toplama İşlemi (15 tane)
-Bileşik Kesirler’de Toplama İşlemi (15 tane)
-Tam Sayılı Kesirler’de Toplama İşlemi (15 tane)
 

Kesirlerde çıkarma işlemleri yapılırken bir tek kuralımız var:

 
 “Paydan pay çıkarılır, pay kısmına yazılır; 
payda değişmeden aynen yazılır.”
 
Bu kadar basit aslında. Matematikte oldukça zorlanılan konuların başında geliyor kesirler konusu. İlk etapta bol bol örnek soru çözümlerini inceleyerek ve yaparak işlem pratikliği kazanabiliriz. İlerleyen konularda Kesir Problemleri çözümünde işlemleri daha hızlı gerçekleştirerek sonuca ulaşabiliriz. Yukarıdaki linkte  ve videoda paylaştığımız videolar başlangıç için son derece yaralı olabilecek örneklerdir. Eğer bu soruların çözümünde kendinizi yeterli hissederseniz, biraz daha zor olan aşağıdaki soruları da indirip çözebilirsiniz.
 
Hepinizi başarılar çocuklar. 🙂
 

 
Kesirlerde toplama işlemleri yapılırken bir tek kuralımız var:
 
 “Pay ile pay toplanır, pay kısmına yazılır; 
payda değişmeden aynen yazılır.”
 
Bu kadar basit aslında. Matematikçe oldukça zorlanılan konuların başında geliyor kesirler konusu. İlk etapta bol bol örnek soru çözümlerini inceleyerek ve yaparak işlem pratikliği kazanabiliriz. İlerleyen konularda Kesir Problemleri çözümünde işlemleri daha hızlı gerçekleştirerek sonuca ulaşabiliriz. Yukarıdaki linkte  ve videoda paylaştığımız videolar başlangıç için son derece yaralı olabilecek örneklerdir. Eğer bu soruların çözümünde kendinizi yeterli hissederseniz, biraz daha zor olan aşağıdaki soruları da indirip çözebilirsiniz.
 
Hepinizi başarılar çocuklar. 🙂
 
 
 
 
YOUTUBE / ÇALIŞKAN OKUL 
kanalımıza abone olmayı unutmayın!.. 
Abone olmak için tıklayın:  youtube.com/c/ÇalışkanOkul

Kesirler konusu önemli konuların başında gelmektedir. 4. Sınıf ile birlikte kesir kavramının toplam ve çıkarma işlemleri ile tanışıyoruz. İlk başlarda zorlanmamız son derece normal. Kolaydan zora doğru çokça alıştırmalar yaptıkça ve sorular çözdükçe konuyu daha iyi anlayacağız. O yüzden sıkılmadan , anlayana kadar ısrarla soru çözerek pratik yapmak çok önemli. Günümüz öğrencileri bu hususta çok şanslılar aslında. Eskiden bu kadar renkli, oyunlu alıştırma kitapları yoktu. Şimdi ise piyasa bu konuda çok zengin. İşin bu kısmında ailelerin öğretmenleriyle işbirliği de çok önemlidir. Ders kitabının yetersiz kaldığında öğretmenimizin tavsiye edeceği bir etkinlik kitabı matematik dersinde daha başarılı olmamıza katkıda bulunacaktır.

Eğer konuyu anlama ve kavramada hala sorunlar devam ediyorsa alternatif ders anlatım videolarına başvurulabilir. Ayrıca internet sitelerinden yapılacak bir materyal taraması da oldukça yararlı olacaktır. Evde yapılabilecek eğitim materyalleri tespit edilirse ve konu tekrarlarında uygulanırsa daha kalıcı ve anlamlı bir öğrenmenin gerçekleşmesi kaçınılmazdır.

Kolay olmayan seviyede videoda bulunmayan çıkarma işlemlerini buradan indirebilirsiniz:
 
YOUTUBE / ÇALIŞKAN OKUL 
kanalımıza abone olmayı unutmayın!.. 
Abone olmak için tıklayın:  youtube.com/c/ÇalışkanOkul

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ